Galenus

Cysta

Cysta

Patologická dutina s vlastní výstelkou (epitelovou vrstvou). Je vyplněna tekutou nebo tužší hmotou, která je produktem této vystélky či orgánu, v němž se cysta nachází. Cysta nejčastěji vzniká zadržením obsahu (retenční cysta), který má být vyloučen (např. cysta kožní žláz – aterom), nadměrným růstem dané žlázy ( např. cysta v mléčné žláze či vaječníku, často vznikají vlivem hormonů) nebo je důsledkem vývojové poruchy (cysta ledvin). Může se také tvořit kolem parazitů (cysticerkus).

Význam cyst je různý, záleží na jejich místě, počtu a příčině. Například ojedinělé cysty ledvin jsou zcela běžným a neškodným nálezem, naopak prostoupení ledvin četnými cystami (cystóza) může výrazně poškodit jejich funkci.

Podobné a související pojmy

Cystadenolymfom Beginní nádor slinné žlázy.
Cystadenom Nádor žlázového původu charakteru cysty. Serózní cysta je beginním nádorem vaječníku, může někdy dosahovat obrovských rozměrů a vyplňovat velkou část břišní dutiny.
Cystalgie Bolest vycházející z močového měchýře, způsobená např. zánětem.
Cystektomie Chirurgické odstranění cysty nebo močového měchýře.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.