Galenus

Kofein, trimethylxanthin

Kofein

Hořký alkaloid obsažený zejména v kávě a čaji. Povzbuzuje mozkovou činnost (má psychostimulační účinek), odstraňuje únavu a zvyšuje pozornost. Ve velkých dávkách vede k pocitu podrážděnosti, nespavosti, případně ke křečím. Dlouhodobě podávané vysoké dávky vyvolávají i nespecifické neuroendokrinní účinky, v těhotenství mohou mít až teratogenní efekt. K dalším účinkům patří zvýšená tvorba moči, zrychlení srdeční činnosti, zvýšení kyselosti žaludeční šťávy. Na kofein může vzniknout závislost.

Podobné a související pojmy

Neuroendokrinní Mající vztah jak k nervovému systému, tak i k hormonům. Oba řídicí systémy fungují ve vzájemném propojení, proto se také často mluví o neuroendokrinní regulaci.
Teratogenní Způsobující vznik vrozených vývojových vad a defektů (zrůdností). Teratogenní jsou některé choroboplodné zárodky (virus zarděnek, toxoplasmóza), některé chemikálie případně léky, ionizující a rentgenové záření. V době těhotenství je nutno zamezit jejich působení.

Související články

Kofein

Fyziologie spánku

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.