Galenus

Kolpitida

Kolpitida

Zánět pochvy. Je způsobena bakteriemi (včetně gonokoků způsobujících kapavku), prvoky (trichomoniáza), plísněmi (mykotický zánět). Na vzniku se podílí změna kyselého prostředí, které je normálně přítomno v pochvě dospělé ženy a které ji chrání před infekcí. Tato kyselost je výsledkem souhry hormonálních faktorů a působení laktobacila tvořícího v pochvě kyselinu mléčnou. K narušení kyselého prostředí dochází během menstruace a při některých hormonálních poruchách. Kromě toho vznikají infekce při masivním proniknutí infekčních činitelů do pochvy (výplachy, úrazy, cizí tělesa, šíření z jiných částí pohlavního systému a též pohlavní nákaza). Kolpitida se projevuje pálením, pocity tlaku v podbříšku, nucením na moč, výtokem, sexuálními potížemi.

Podobné a související pojmy

Kolpocytologie Cytologické vyšetření buněk získaných z pochvy při gynekologickém vyšetření.
Kolpohysterektomie Odstranění pochvy a dělohy.
Kolpopoeza Chirurgické vytvoření pochvy při poruše jejího vývoje.
Kolpoptóza Pokles pochvy.
Kolposkopie Gynekologická vyšetřovací metoda, při níž se pod zvětšením pozoruje pochva a zejména děložní hrdlo (čípek). Důležitá metoda pro včasné zachycení počátku zhoubného bujení.
Kolpotomie Chirurgické otevření (naříznutí) pochvy (např. pro možnost přístupu k vaječníkům).

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.